مرد پارسی دروغ نگوید حتی بهنگام مرگ در جنگ (کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸
کاربران آنلاین:
2
کل بازدیدها:657439
پرسش های جلسه سوم خواستگاری

پرسش های جلسه سوم خواستگاری

پرسش های جلسه سوم خواستگاری:

 

آیا لازم است جلسات گفتگو به جلسه سوم هم کشیده شود؟ در این صورت چه سؤلاتی را باید مطرح کرد؟

برخی از مسائل را به سبب حیا نمی توان در جلسات اول و دوم مطرح کرد یا هنوز زمان طرح آنها نرسیده است. این سؤالها عبارتند از:

۱) گرم مزاجی یا سرد مزاجی:

رفع غرایز جنسی تا چه حد در زندگی زناشویی برایتان اهمیت دارد؟

 • نکته: با توجه به این که اختلاف شدید خانم و آقا در این مسئله، عامل اختلاف جدي در زندگی مشترك و در مواردي عامل انحراف اخلاقی و جنسی یک طرف و لطمه به اعصاب و روان می شود، طرح آن ضرورت دارد.
 • این سؤال در جلسه سوم مطرح می شود تا به فرد تهمت شهوترانی، هواپرستی و … داده نشود. اگر طرح این سؤال برایتان مشکل است و حیا اجازه نمی دهد می توانید آن را به صورت نوشتاري بپرسید.

۲) فرزنددار شدن و زمان آن:

 • چه زمانی را براي فرزنددار شدن مناسب می دانید؟
 • چند تا فرزند خوب است؟

۳) چگونگی مراسم عقد و عروسی:

 • نظر شما در مورد مهریه چیست؟
 • نظرتان درباره چگونگی و مراسم عقد و عروسی چیست؟
 • آیا مراسم آلوده به گناه یا بدون گناه برایتان فرقی دارد؟
 • نکته: در صورت عدم توافق در این مسائل ممکن است در ابتداي ازدواج، کدورت هایی پیش آید و به سبب خاطرات تلخ پدید آمده، بهانه جویی هایی در زندگی مشترك بروز کند.

۴) چگونگی ملاقات هاي دوران عقد:

 • نظر خانواده شما درباره ملاقات هاي دوران عقد چیست؟
 • در این زمینه آداب و رسوم خاصی در خانواده شماست؟

۵) انتظار خاص از همسر آینده:

 • آیا انتظار خاصی از همسر آینده خود دارید؟
 • نکته: برخی از افراد نیازهاي خاصی دارند که حتماً باید پیش از ازدواج با نامزد خود مطرح کنند تا ببینند آیا توان برآوردن آن را دارد یا خیر، براي مثال ممکن است دختري یا پسري بیش از دختران و پسران دیگر به اظهار محبت همسر نیاز داشته باشد که حتماً باید مطرح نماید.

گفتگوی خانواده ها

نکته: مسئله دیگري که در گفتگو قابل توجه می باشد، این است که قسمتی از شناخت در گفتگو بین خانواده ها به دست می آید، مشروط بر این که صحبت هاي آنها مربوط به ازدواج فرزندان شان باشد.

بنابراین در این مرحله از خواستگاري که دختر و پسر براي گفتگو به اتاق دیگري می روند فرصت مناسبی است تا خانواده ها نیز با همدیگر آشنا شوند و در مورد ساختار خانواده، آداب و رسوم، میزان پایبندي به اعتقادات مذهبی و … صحبت کرده تا بتوانند با تفاوت هاي فرهنگی، اجتماعی، خانوادگی و … یکدیگر آشنا شوند.

از سوي دیگر، خانواده دختر و پسر در مورد خصوصیات اخلاقی و رفتاري دختر و پسرشان اطلاعات لازم را بدهند. هم چنین خانواده پسر، دلیل و نحوه انتخاب شان را بازگو نمایند و نحوه عملی کردن وعده هایی که داده می شود چه ازطرف دختر و خانواده اش و چه از طرف پسر و خانواده اش سؤال و مورد بررسی قرار گیرد.

ده نکته طلایی در گفتگو

 

 سوالات متداول در گفتگو

الف)سکوت در جلسات گفتگو

سکوت در جلسات گفتگو می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد مثلاً

 • کمرو باشد

 

 • یا این که احتمال دارد خواستگاري بر او تحمیل شده باشد، به خصوص اگر در جمع به او اجازه صحبت نمی دهند در این صورت حتماً با پرسش هاي روشن و پیاپی باید اطمینان یافت که از این امر رضایت کامل دارد.

 

 • احتمال دیگر این است که طرف مقابل را از نظر ظاهر نپسندیده و انگیزه اي براي گفتگو ندارد و نمی تواند با این مسئله کنار بیاید.

 

 • گاهی هم شخص در جلسه اول گفتگو، مطالب و سؤالاتی را مطرح و در جلسات بعدي سکوت می کند. این نشان می دهد که همان سؤالات اصلی و کلیدي جلسه اول برایش مهم بوده و سؤالات بعدي اهمیتی ندارد زیرا در خود قدرت انطباق می بیند و می داند که با وجود وجوه مشترك در مسائل اصلی، با بقیه اختلافات می تواند کنار بیاید و خود را وفق دهد.

 

 • در صورتی که فرد مقابل خواسته هاي شما را بدون چون و چرا می پذیرد احتمال احساسی برخورد کردن، وجود دارد. زیرا امکان ندارد دو نفر با دو وراثت متفاوت، دو محیط و دو تربیت گوناگون، در همه مسائل تفاهم داشته باشند، حتی دو خواهر یا دو برادر نیز با وجود اشتراك در محیط و تربیت با هم تفاهم کامل ندارند.

ب)تشخیص صداقت

یکی از سؤالات مهمی که معمولاً پیرامون جلسات خواستگاري بیان می شود این است که ما از کجا بفهمیم طرف مقابل سؤالات را با صداقت پاسخ داده است؟

 • براي اطمینان از جواب هاي او باید مقدمه اي را درباره ي صداقت بیان کنید. به مخاطب خود بگویید: صداقت در خواستگاري یک امر حیاتی است. من خود آدمی نیستم که همیشه در زندگی راستگو باشم و انتظار ندارم همسرم نیز همیشه در زندگی راست گفته باشد. اما این که انسان در جلسه خواستگاري به راستگویی دقت داشته باشد بحث بسیار مهمی است زیرا عدم صداقت در جلسه خواستگاري را خیانت به طرف مقابل می دانم و من هر نقطه ضعفی را از خواستگارم می پذیرم مگر این نقطه ضعف را. باید بکوشید به گونه اي با بیانی جدي این مطلب را یادآور شوید،

 

 • مثلاً این که بگویید: (من اگر متوجه شوم که در جلسه خواستگاري مطلبی خلاف واقع بیان شده است، اگر نقاط مثبت فراوان هم داشته باشد نمی توانم او را بپذیرم زیرا ازدواجی موفق است که انسان هم خوب انتخاب کند و هم خوب انتخاب شود.

 

 • البته جمله آخر هم پیام مهمی است براي خود شما، اگر شما بخواهید با کسی مسافرت بروید و او تمایلی به مسافرت با شما نداشته باشد و شما اصرار کنید و طرف را متقاعد کنید و راهی سفر شوید، مسافرت به هر دوي شما سخت خواهد گذشت. ازدواج بالاتر از این است اگر یکی خوب انتخاب کند ولی خوب انتخاب نشود خود این فرد هم از زندگی لذت نمی برد، بنابراین باید صداقت داشته باشیم.
 • راه دیگر این تشخیص این است که از مطالبی سؤال نمایید که در تحقیقات در مورد فرد مقابل نسبت به درستی آنها مطمئن هستید. پاسخ فرد مقابل صداقت یا عدم صداقت او را نشان می دهد.

اما چند نکته:

 • براي این که راحت باشید و صداقت خود را نشان دهید از همان کلمات معمول و همیشگی تان استفاده کنید نه از کلمات سخت و غیر معمول.
 • صداقت شما و خانواده تان در رفتار و گفتار، آنها را نیز تشویق می کند که صادق باشند.
 • در گفتگو دو طرف باید بنا را بر معرفی واقعی و صریح خود بگذارند.

ج) بیان اسرار زندگی در خواستگاری

در پاسخ باید گفت اسرار زندگی طبقه بندي دارد. در مباحث امنیتی اطلاعات را به چهار طبقه (به کلی سري، سري، خیلی محرمانه و محرمانه) تقسیم می کنند. در زندگی نیز براي مسائل خود طبقه بندي داشته باشید.

 • در جلسات اول خواستگاري می توانید مسائلی را مطرح کنید که دیگران اطلاع و آگاهی دارند ولی خواستگار شما از آن بی اطلاع است، مثلاً در محل و فامیل همه می دانند شما با یک ازدواج غیر موفق روبه رو بوده اید بهتر است این نکته را قبل از قرار خواستگاري به اطلاع فرد مورد نظر برسانید که اگر با شنیدن این موضوع نظرش تغییر می کند قبل از جلسات خواستگاري و ایجاد زحمات و مشکلات متوجه شود.

 

 • گاهی ازدواج تا مراحلی پیش رفته است و بعد به دلایلی انجام نشده و در شناسنامه هم ثبت نشده و عروسی هم انجام نگرفته است. در این شرایط لازم نیست قبل از خواستگاري اطلاع دهید ولی در آخر جلسه اول خواستگاري باید براي فرد تشریح کنید.

 

 • برخی از اسرار را نیز می توانید در جلسات بعد مطرح کنید اسراري را که جز خانواده شما کسی از آن اطلاع ندارد نباید در جلسات اول بیان کرد.

 

 • شما می توانید در مراحل بعد و به میزان اعتمادي که به فرد پیدا کرده اید، او را مطلع سازید.

 

 • اما نباید از اشتباهات و لغزش هایی که در دوران مجردي انجام داده اید و کسی هم از آن باخبر نیست و شما نیز توبه کرده اید، بعد از ازدواج هم، همسرتان متوجه آن نمی شود، سخنی به میان بیاورید. زیرا گناهان و خطاها، امري ما بین ما و خداي ماست و هیچ کس اجازه ندارد آبروي خود را جلوي دیگران ببرد و از طرف مقابل هم نخواهید به این مسائل اشاره کند. ولی اگر مسئله اي قبل از ازدواج براي شما پیش آمده و شما مرتکب جرم و خطایی شده اید و امکان برملا شدن آن را پس از ازدواج می دهید، باید حتماً به نحوي مطرح سازید و آن را براي فرد مقابل بیان کنید.

 

 • گفتن تمام جزئیات (عصبانیت هاي موردي، بین ظمی هاي موردي، و …) لازم نیست زیرا باعث نگرانی و ایجاد تردید می شود و زمینه وسوسه هاي شیطانی را فراهم می آورد و ممکن است طرف مقابل این گونه برداشت کند که مشکل بسیار بزرگ بوده و فقط قسمتی از آن گفته شده است. به همین ترتیب گفتن جزئیات و مسائلی که به زندگی مشترك مربوط نمی شود لازم نیست. پرسیدن از آنها نیز لزومی ندارد بنابراین پرسش درباره این که چه گناهی مرتکب شده اي، آیا دوست پسر یا دختر داشته اي، چند تا خواستگار برایت آمده، به خواستگاري چند نفر رفته اي، چگونه مسلمان شده اي و … لازم نیست و گاهی توهین و بی حرمتی به شمار می رود و پیامدهاي منفی دارد.

 

اما چند نکته:

 • اگر شما داراي نقص عضو یا بیماري هستید باید به طور کامل و به دور از ابهام در مورد شناخت نقص، ناتوانایی هاي آن و روش درمانش توضیح دهید. بهتر است با معرفی پزشک خود از آنها بخواهید هر گونه سؤالی که دارند از پزشک معالج تان بپرسند.
 • اگر طرف مقابل شما داراي نقص عضو یا بیماري است، نباید عجولانه و ناآگاهانه تصمیم گرفت. بلکه باید بر اساس میزان ظرفیت و تحمل خود یا طرف مقابل، به دور از ترحم تصمیم گیري کنید و هرگز به فکر تغییر اوضاع نباشید.
 • از گفتن عیبی که خواستگاری تان را به هم می زند، ابا نداشته باشید، چون در غیر این صورت خانه را در زمین سستی بنا کرده اید. عیبی که امکان دارد گفتن آن یک خواستگاري را به هم بزند، نگفتن آن یک زندگی را به هم خواهد زد.

 

 

منبع: سایت اسک دین

0

User Rating: 2.78 ( 2 votes )
امتیاز 3.67 ( 3 رای )

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است