تنها راه تغییر یافتن یک تصمیم واقعی است.
خوش آمدید - امروز : پنج شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸
کاربران آنلاین:
3
کل بازدیدها:677814
خانه » سبک زندگی » سبک زندگی اسلامی » راه های رسیدن به حال خوش معنوی و نشاط زندگی /قسمت دوم
راه های رسیدن به حال خوش معنوی و نشاط  زندگی /قسمت دوم

راه های رسیدن به حال خوش معنوی و نشاط زندگی /قسمت دوم

راه های رسیدن به حال خوش معنوی و نشاط  زندگی
✅قسمت دوم

باید از تمام لحظات #خالی از نشاط و لذت #استغفار کنیم!

?ما برای زندگی عادی خودمان نیاز به نشاط و سرزندگی داریم و این نیاز ما به نشاط، خیلی بیشتر از آن چیزی است که مردم معمولاً به آن قانع هستند؛ عموم مردم به مقدار کمی از نشاط قانعند و فقط وقتی خیلی از نشاط فاصله می‌گیرند و افسرده می‌شوند، گله می‌کنند که دل‌مان گرفته.

? از نظر دین، استانداردهایی که روانشناسان برای یک آدم نرمال و بانشاط مطرح می‌کنند، بسیار پایین است، استانداردهای دین برای آدم بانشاط و سالم-به‌‌لحاظ روانی- خیلی بالاتر است. ولی معمولاً مردم این‌قدر از زندگی خودشان انتظار نشاط بالا ندارند!

?خیلی از قدرت‌ها، انگیزه‌ها، و توانایی‌ها برای انجام کارها را «نشاط» به آدم می‌دهد. نشاط است که #حافظه و #خلاقیت انسان را تقویت می‌کند و خستگی او را کاهش می‌دهد و می‌تواند رنج‌ها را برایش قابل #تحمل کند. باید انتظارمان را از نشاط در زندگی #بالا ببریم و به نشاط کم #قانع نشویم.

راه های رسیدن به حال خوش معنوی و نشاط زندگی

?هر کسی در این دنیا از #لذایذ_حقیقی کمتر لذت ببرد، آن دنیا هم کمتر به او می‌دهند! و برعکس. لذایذ حقیقی هم یعنی آن چیزهایی که لذت و نشاط بیشتری دارند. خدا مثل یک صاحبخانۀ کریم است که هرچه از سفرۀ او بیشتر لذت ببری، خوشحال‌تر می‌شود و بیشتر می‌دهد.

? امیرالمؤمنین(ع): مؤمن دائماً نشاط دارد؛دَائِماً نَشَاطُه(کافی/۲/۲۳۰) متأسفانه خیلی از لحظات در زندگی ما هست که با انگیزۀ اندک و بدون لذت و نشاط سپری می‌کنیم! یکی از گناهانی که خیلی باید به‌خاطرش استغفار کنیم، همین لحظات است! بگو: «خدایا! استغفار می‌کنم از همۀ لحظاتی که ناشاد و بی‌نشاط و دَمغ بودم، از همۀ لحظه‌هایی که از حضور تو بهره نبردم و از اینکه انسان هستم به شعف نیامدم…» نگویید «اینها که گناه نیست!» اینها #گناهان_روحی است که #ریشۀ خیلی از #گناهان_عملی است!

? اگر می‌خواهیم به نشاط حقیقی و عمیق برسیم، باید از همۀ قوای خودمان استفاده کنیم؛ مخصوصاً از قدرت تفکر و اندیشه.

?ما دنبال لذت و نشاط #سطحی و گذرایی که با #رقص و پایکوبی تأمین می‌شود و #افسردگی به دنبالش می‌آید #نیستیم، ما دنبال سرور و لذتی هستیم که به ما #قدرت و نشاط دائم بدهد. نشاط و شادی #واقعی، آن حالتِ #روحی مثبتی است که به انسان #انرژی و قدرت بدهد و انسان را به اوج #تعادل برساند و قدرت انسان برای انجام کارهای #سخت و دقیق را زیاد کند.

? یکی از عوامل بسیار مهم برای پیدا کردن نشاط، #قناعت است. قناعت یعنی با نعمت #درست ارتباط برقرار کنی و همۀ انرژی‌ای که این نعمت بناست به تو بدهد را از آن #بگیری. بعضی‌ها با نعمت و لذت، رابطۀ درستی برقرار نمی‌کنند، و به‌جای اینکه سرزنده شوند، اخلاق‌شان #بدتر می‌شود. مثلاً بعضی‌ها بعد از #ازدواج، به‌جای اینکه شادتر و سرزنده‌تر باشند، بدتر می‌شوند، چون با این نعمت و لذت، ارتباط خوبی برقرار نکرده‌اند.

? ما #فقط راجع به نشاطی که از عوامل اخروی و معنوی(مثل نماز) به‌دست بیاید صحبت #نمی‌کنیم، بلکه نشاطی که از عوامل مادی و #دنیوی به‌دست می‌آید #هم مد نظر است. ما #نمی‌گوییم که برای رسیدن به نشاط، همه‌اش بروید سرِ سجادۀ عبادت!، بلکه در دنیا هم خیلی عوامل نشاط‌آفرین وجود دارد که اگر خوب با آنها ارتباط برقرار کنیم، می‌توانیم از همین نعمات دنیا(مثل غذا خوردن، رفتن به باغ و صحرا، رفیق‌بازی و…) خیلی نشاط بگیریم.

? منظور ما از نشاط و قدرت این است که انسان بتواند برای انجام کارهایش، همۀ #استعدادهایش را به‌کار بگیرد. #دین با آدم کاری می‌کند که از ساده‌ترین رفتارهایش #بالاترین نور و انرژی را کسب کند؛ حتی کار ساده‌ای مثل جارو کردن خانه. در روایت هست که هم‌صحبتی درکنار همسر، از اعتکاف در مسجد پیامبر(ص) بالاتر است!

 

 

راه های رسیدن به حال خوش معنوی و نشاط زندگی

✳️#استاد_پناهیان

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است