به زبانت اجازه نده که قبل از اندیشه ات به کار افتد.
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸
کاربران آنلاین:
1
کل بازدیدها:657439
خانه » علمی » گزارشهای علمی » سلول های بنیادی ( سلول‌های بنیادی به چه هدفی خواهد بود؟)
سلول های بنیادی ( سلول‌های بنیادی به چه هدفی خواهد بود؟)

سلول های بنیادی ( سلول‌های بنیادی به چه هدفی خواهد بود؟)

سلول های بنیادی

سلول‌های بنیادی به چه هدفی خواهد بود؟

👈سلول‌های بنیادی، با توجه به پتانسیل بالای تقسیم و تمایز، دامنه گسترده‌ای از کاربرد‌های درمانی را در آینده امکان پذیر خواهند کرد. همیشه این پرسش مطرح بوده است که در آینده جهت‌گیری پژوهش‌های این حوزه چگونه خواهد بود؟

✅به منظور پاسخ به این سوال، دکتر سامانی، دکتر توتونچی و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، پژوهشی را طراحی کردند که طی آن از طریق پرسش‌نامه نظر ۱۵۰ پژوهشگر حوزه سلول‌های بنیادی شاغل در پژوهشگاه رویان در خصوص آینده پژوهشی این شاخه از دانش اخذ شد.

پرسش‌ها بر اساس مقالات بین‌المللی طراحی و نتایج با روش‌های آماری مناسب بررسی شدند. از میان ۱۵۰ پرسش‌نامه توزیع شده به ۱۳۸ عدد به طور کامل پاسخ داده شده بود که در بررسی نهایی مورد استفاده قرار گرفت. بیشتر شرکت کنندگان خانم (حدود ۶۰ درصد) و میانگین سنی شرکت‌کنندگان حدود ۳۱ سال بود.

🔆نتایج این پژوهش که در نشریه بین‌المللی یاخته (Cell Journal) به چاپ رسید، نشان داد، از نظر شرکت کنندگان در این پژوهش، بودجه مهمترین چالش پژوهش در حوزه سلول‌های بنیادی است.

۷۹% اعتقاد داشتند که لازم است دولت به این پژوهش‌ها بودجه اختصاص دهد و ۷۷% معتقد بودند خیرین می‌توانند در این حوزه ورود کنند و “خیرین پژوهش” می‌توانند نقش موثری در موفقیت‌های درمانی این شاخه از علم ایفا کنند.

۹۳% از پرسش شوندگان معتقد بودند که هدف اصلی از پژوهش در شاخه سلول‌های بنیادی ارتقا سطح سلامت جامعه است.

۵۷% از پژوهشگران، سلول‌های بندناف و سلول‌های بنیادی بالغ را مناسبترین رده‌های سلولی برای استفاده در پژوهش‌های درمانی می‌دانستند. همچنین از نظر بیشتر پرسش‌شوندگان پژوهش در زمینه سرطان باید در اولویت قرار می‌گرفت.
💠نتایج این پژوهش نشان داد، آینده تحقیقات در زمینه سلول‌های بنیادی به پزشکی بازساختی و درمان بیماری‌ها به خصوص سرطان تمرکز خواهد داشت.

✅ تمایز سلول‌های بنیادی پرتوان به سلول‌های عصبی و تغییر در کانال‌های غشاء سلولی

👈با توجه به اهمیت آسیب‌های وارده به سیستم عصبی مرکزی و تأثیر آن در کیفیت زندگی مبتلایان، درمان این ضایعات از اهمیت بسیاری برخوردار است. یکی از روش‌های درمان این ضایعات، جایگزینی سلول‌های آسیب دیده با سلول‌های عصبی حاصل از تمایز سلول‌های بنیادی پرتوان است.

تلاش‌های فراوانی بدین منظور انجام گرفته است اما درک روند تمایز و چگونگی دست‌یابی به سلول عصبی بالغ و کیفیت آن بسیار مهم و چالش برانگیز است.

یکی از تغییراتی که طی روند ایجاد سلول عصبی از سلول پرتوان جنینی روی می‌دهد، تغییر در کانال‌های یونی سطح غشاء سلول است که با توجه به کارکرد پیام رسان این سلول‌ها شاخص مهمی در کیفیت و میزان عملکرد آنان محسوب می‌شود.

🔰 به منظور بررسی چگونگی تغییر این کانال‌ها، دکتر بهاروند، دکتر کیانی، دکتر نعمتی، ابراهیم شهبازی و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، دانشگاه علم و فرهنگ و دانشگاه تربیت مدرس.

پژوهشی را طراحی کردند که طی آن به کمک بررسی بیان ژن (qRT-PCR) و بررسی کانال‌های یونی سطح سلول (Patch clamp)، تغییرات ایجاد شده طی روند تمایز سلول‌های بنیادی پرتوان به سلول‌های عصبی را مورد مطالعه قرار دادند.

🔆نتایج این پژوهش که در نشریه بین المللی Biochemical & Biophysical Research Communication به چاپ رسیده است، نشان داد، بیان ژن کانال‌های کلسیم، پتاسیم و سدیم در طول روند تمایز تغییر می‌کند.

همچنین داده‌های حاصل از بررسی کانال‌های غشاء سلول (Patch clamp) نشان داد، جریان پتاسیم به داخل و خارج از سلول در مرحله سلول‌ بنیادی جنینی، مرحله تشکیل روزت .

(مرحله‌ای از تمایز سلول‌های پرتوان به سلول‌های عصبی که طی آن سلول‌های در حال تمایز تجمع کرده ساختارهایی رز مانند را ایجاد می‌کنند) و ایجاد سلول‌های مشابه سلول‌های عصبی وجود دارد.

ژن زیر واحد آلفا کانال‌های سدیم و کلسیم در تمام طول روند تمایز بیان می‌شد و جریان رو به داخل سدیم و کلسیم تنها در آخرین مرحله ایجاد سلول‌های عصبی از سلول‌های بنیادی جنینی قابل ثبت است.

سلول های بنیادی

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است