تمام محبتت را به پای دوستت بریز نه تمام اعتمادت را. (حضرت علی علیه‌السلام)
خوش آمدید - امروز : پنج شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸
کاربران آنلاین:
4
کل بازدیدها:677838
خانه » علمی » نواوری وکشفیات علمی » روش های جدید باروری و غلبه برناباروری و بارداری های چندقلو
روش های جدید باروری و غلبه برناباروری و بارداری های چندقلو

روش های جدید باروری و غلبه برناباروری و بارداری های چندقلو

روش های جدید باروری و غلبه برناباروری و بارداری های چندقلو

 

روش‌های کمک باروری و بارداری‌های چند قلو

👈بارداری‌های چند قلو یکی از مهمترین چالش‌های روش‌های درمان ناباروری است. برای بالا بردن احتمال موفقیت در این روش‌ها معمولا بیش از یک جنین به رحم انتقال می‌یابد که در پاره‌ای موارد منجر به بارداری چند قلو شده مشکلاتی را ایجاد می‌کند.

✅به منظور تعیین عوامل تأثیرگذار در بارداری‌های چند قلو، دکتر سامانی، دکتر عبداللهی، دکتر اسکندری، دکتر صالحی و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه علامه طباطبایی و دانشگاه علوم پزشکی ایران.

پژوهشی گذشته-نگر را طراحی کردند که طی آن بیمارانی که از روش تزریق اسپرم درون سیتوپلاسم تخمک (ICSI)، بین اکتبر ۲۰۱۱ تا ژانویه ۲۰۱۲ در پژوهشگاه رویان بهرمند شده بودند، مورد بررسی قرار گرفتند.

بیماران هدف زوج‌هایی بودند که ۲ یا ۳ جنین آنان به رحم انتقال یافته بود. از میان ۱۰۰۰ زوجی که اطلاعات آنان در بازه زمانی مورد نظر ثبت شده بود، ۶۰۶ زوج دارای شرایط لازم جهت ورود به این پژوهش بودند.

🔆نتایج این پژوهش که در نشریه بین المللی Fertility & Sterility به چاپ رسیده است، نشان داد، کیفیت جنین‌های انتقال یافته و سن مادر بیشترین اثر را در ایجاد بیش از یک ساک حاملگی در بیماران مورد بررسی داشته‌است.

در واقع ارتباط معنی‌داری بین سن، میزان موفقیت درمان ناباروری و بارداری چند قلو در بیماران دریافت کننده ICSI وجود دارد.
🔰بر اساس یافته‌های این پژوهش، می‌توان توصیه کرد، برای زنان کمتر از ۳۵ سال که جنین‌های با کیفیت عالی از ICSI به دست آورده‌اند و احتمال باروری بالایی دارند، می‌توان تنها یک جنین را به رحم انتقال داد و سایر جنین‌های حاصل را با روش انجماد نگهداری کرد تا در صورت عدم موفقیت مجدداً انتقال یابند.

گرچه برای نهایی کردن این روش پژوهش‌های بیشتری لازم است.

روش های جدید باروری و غلبه برناباروری و بارداری های چندقلو

تکنیکی جدید برای غلبه بر ناباروری

👈محققین موفق شده اند که نوزادان سالمی را از موش های نری که به طور ژنتیکی نابارور بودند تولید کنند و در نتیجه رویکرد بالقوه جدیدی را برای مبارزه با یکی از دلایل ژنتیکی شایع ناباروری انسان ارائه کنند.

✅جنسیت ما بوسیله کروموزوم های X و Yتعیین می شود. معمولا خانم ها دارای دو کروموزوم X و آقایان داری یک کروموزوم X و یک کروموزوم Y هستند(XY)، اما تقریبا از هر ۵۰۰ پسری که متولد می شود، یکی از آن ها یک کروموزوم X یا Y اضافی دارد. داشتن بیش از یک کروموزوم جنسی مانع از تشکیل اسپرم بالغ شده و منجر به ناباروری می شود.

🔆محققین در انستیتو فرانسیس کریک راهی را برای برداشتن کروموزوم X اضافی و تولید نوزادان بارور ارائه کرده اند. اگر این دستاورد در مورد انسان هم بدون ایجاد هر گونه خطری قابل اجرا باشد می تواند به باروری مردانی که مبتلا به سندرم کلاین فلتر(XXY) یا سندرم دوبلY (XYY) هستند و نابارور هستند و نیازمند روش های کمک باروری هستند، کمک کند.

🌐در این مطالعه که با همکاری دانشگاه کیوتو صورت گرفت محققین قطعات کوچکی از بافت گوش موش های XXY و XYY را برداشته و فیبروبلاست های آن ها را جداسازی کردند.

آن ها این فیبروبلاست ها را به سلول های بنیادی تبدیل کردند و متوجه شدند که طی این فرایند تعدادی از آن ها کروموزوم جنسی اضافی را از دست دادند. با استفاده از روشی جالب و به کمک سیگنال های شیمیایی خاص آن ها این سلول های بنیادی را به سلول هایی تبدیل کردند که توانایی تبدیل شدن به اسپرم را دارند.

این سلول ها زمانی که به بیضه موش های میزبان تزریق شدند، به اسپرم های بالغ تبدیل شدند. آن ها این اسپرم های بالغ را بدست آورده و با کمک آن ها و روش های کمک باروری نوزادان سالم و باروری را تولید کردند.

این روش اجازه تولید نوزادان سالم و بارور از موش های XXY و XYYرا داد. هر چند نتایج اولیه این مطالعه امیدوار کننده بوده است اما برای کاربردی شدن آن در مورد انسان راه درازی در پیش است.

روش های جدید باروری و غلبه برناباروری و بارداری های چندقلو

تاکنون یک نظر ثبت شده است.

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است